Chystáte sa na jar stavať rodinný dom? Čo všetko je potrebné si pripraviť, aby sa vaše plány naplnili? - Domovik

Chystáte sa na jar stavať rodinný dom? Čo všetko je potrebné si pripraviť, aby sa vaše plány naplnili?

REALIZÁCIA STAVBY

Chystáte sa na jar stavať rodinný dom? Čo všetko je potrebné si pripraviť, aby sa vaše plány naplnili?

Každý, kto už niekedy staval rodinný dom vám pravdepodobne potvrdí, že proces prípravy výstavby vie byť častokrát časovo náročnejší ako samotná stavba domu. Dnes vám preto prezradíme, na čo všetko by ste mali využiť najbližšie zimné mesiace, aby ste s príchodom jari mohli urobiť svoj „prvý zákop“ na ceste k novému bývaniu. 

rodinný dom

Čo všetko budete musieť absolvovať, kým sa dostanete k samotnej výstavbe rodinného domu? Poďme si to zhrnúť do štyroch najpodstatnejších bodov:

1. V prvom rade je dôležité informovať sa na príslušnom stavebnom úrade, či váš pozemok spĺňa všetky predpoklady na to, aby na ňom mohla byť realizovaná výstavba rodinného domu. To znamená: či je daná oblasť, v ktorej sa pozemok nachádza, určená na výstavbu domov, či k parcele vedie riadna prístupová cesta, či sú v blízkosti pozemku inžinierske siete, na ktoré sa plánujete napojiť a pod. Ak niektorú zo spomínaných náležitostí váš pozemok nespĺňa, je potrebné zaoberať sa najprv vyriešením tohto problému.

2. Ak ste sa úspešne prebojovali cez prvý bod, je čas na projekt. Príprava projektovej dokumentácie je proces, v rámci ktorého absolvujete s projektantom niekoľko stretnutí. Obvykle sa začína architektonickou štúdiou, posúdením samotného pozemku vo vzťahu k plánovanému objektu a navrhnutie stavby z pohľadu slnečného svitu, objektov v okolí, nadmorskej výšky, svetových strán a pod. Až po odsúhlasení si dispozície a všetkých ostatných parametrov rodinného domu, pristupuje architekt k tvorbe projektov pre stavebné povolenie. Majte na pamäti, že proces vylaďovania domu do jeho finálnej podoby (), môže trvať jeden, ale aj 3 mesiace.

Stavba rodinného domu

Pri našom produkte pasívneho rodinného domu odporúčame vždy projekt na mieru, nakoľko v tomto projekte sú zahrnuté všetky parametre pozemku (nadmorská výška a oblasť, objekty v okolí domu, terén, slnečný svit, a pod.), od ktorých závisí to, ako následne dom na danom pozemku bude fungovať, aké parametre bude mať, a takisto výber materiálov, ktoré bude obsahovať. Laicky povedané: inak budeme pristupovať k návrhu rodinného domu na juhu Slovenska v Dunajskej Strede, inak k návrhu domu na Orave.

Viac o tejto službe TU.

Projekt - interiér rodinného domu

3. Po tom, čo máme „v rukách“ hotovú projektovú dokumentáciu, sa môžeme pustiť do získavania všetkých ostatných dokumentov potrebných k vybaveniu stavebného povolenia na stavbu rodinného domu – vyjadrenia od rôznych dotknutých strán, správcov sietí a pod. (viac o téme dokumentov potrebných pre stavebné povolenie sa dočítate v našom článku TU.

Ak máte dostatok skúseností, zaberie vám tento proces zhruba 1 až 1,5 mesiaca. Následne prichádza „konečne“ na rad samotná žiadosť o stavebné povolenie. Stavebný úrad môže pristúpiť k zlúčenému stavebnému a územnému konaniu (ak spĺňate zákonom stanovené podmienky) alebo k nemu nepristúpi – v tom prípade sa celý proces schvaľovania predlžuje. V priemere trvá od 1,5 do 5 mesiacov.

 

4. A teraz, v tomto bode prichádza tá chvíľa, kedy po kratšom alebo dlhšom čakaní, vyberáte zo schránky povolenie na výstavbu rodinného domu zaslané príslušným stavebným úradom. Ale pozor! Ešte predsa len nemáte vyhraté. Stále totiž platí 15-dňová lehota na odvolanie sa niekoho z dotknutých strán voči vydaniu stavebného povolenia. Až po jej uplynutí (za predpokladu, že sa žiadna z dotknutých strán neodvolala), môžete začať s realizáciou úprav terénu a ostatných stavebných prác.

rodinný dom

Ak ste sa dočítali až sem, tak už viete, že proces prípravy výstavby rodinného domu nie je nič, čo (bez super-schopností) zvládnete len tak, z večera do rána. Zo skúsenosti preto odporúčame začať čím skôr – a to minimálne pol roka dopredu.

Želáme vám pevné nervy, a čo najhladšiu cestu k vášmu vysnívanému bývaniu. 😊

V prípade záujmu o projekt rodinného domu na mieru alebo pomoc pri vybavovaní stavebného povolenia, vyplňte, prosím, nasledujúci formulár:

Viac o komplexnej službe výstavby pasívneho rodinného domu, ktorú dostanete spolu s projektom domu a stavebným povolením nájdete tu: https://domovik.sk/o-nas.html.

Kontaktujte nás!

Aký je súčet 7 a 7?

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov