Čo robiť na murovanej stavbe ako prvé? Omietky alebo poter ? - Domovik Čo robiť na múrovej stavbe skôr, omietky alebo poter? A kedy robiť sadrokartónový podhľad a parozábranu? Ako to urobiť najlepšie?

" />

Čo robiť na murovanej stavbe ako prvé? Omietky alebo poter ?

ENERGETICKÝ CERTIFIKÁT

Čo robiť na murovanej stavbe ako prvé?

Čo robiť na múrovej stavbe skôr, omietky alebo poter? A kedy robiť sadrokartónový podhľad a parozábranu? Ako to urobiť najlepšie?

chyby stavby

Pri odpovedaní na túto tému, hoci sa nejedná o nami najviac obľúbené  "odborné témy", pri ktorých môžeme rozoberať fungovanie stavby a fyziku do hĺbky, nás inšpirovali najmä siahodlhé, neustále sa opakujúce debaty ľudí o tom, čo je správne a s čím začať... Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako to robíme my v Domoviku a prečo...

Čo sme si všimli? Máme tu štyri procesy, ktoré sa na múrovej stavbe najčastejšie riešia a s ktorými ľudia neustále zápasia, čo spraviť skôr:

  1. 1. Parozábrana
  2. 2. Omietky
  3. 3. Potery
  4. 4. Sadrokartónový podhľad
chyby stavby

Pri tejto téme ide z nášho pohľadu o určenie správneho postupu hlavne z hľadiska vzniku vlhkosti na stavbe z omietok a poteru. Pri bežnej stavbe sa pri práci na omietkach v rozsahu povedzme 300 m2 spotrebuje cez 1500 litrov vody a pri potery povedzme o veľkosti 100 m2 ďalších 1000 a viac litrov.

Táto vlhkosť sa bude časom chcieť dostať zo stavby von a je dôležité, aby nezasiahla konštrukcie, v ktorých môže postupne spôsobovať poškodenie, ale zase aby sa neodparovala príliš rýchlo a nespôsobovala škody na konštrukciách, z ktorých sa odparuje.

To znamená, že z daného textu vyplýva logika, že najdôležitejšie je stavbu uzavrieť, teda ukončiť okná a parozábranu, a až potom sa pustiť do mokrých procesov, ako sú práce na potery a omietkach. Práve kvôli tomu, aby nenastal problém s rýchlo sa odparujúcou vlhkosťou a následným vznikom zbytočných prasklín na poteroy alebo omietkach. V tejto fáze však neodporúčame mať hotové sadrokartónové podhľady, ktoré by mohli nadbytočnú vlhkosť nasať a tým rapídne zvýšiť riziko vzniku prasklín v nich.

chyby stavby

No ako to teda je s mokrými procesmi? Omietky vs. poter

My v Domoviku začíname vždy najskôr s omietkami a až potom s poterom (nevidíme však žiadnu zásadnú vadu, ktorá by znemožňovala užívanie stavby ani v opačnom poradí). Dôvod, prečo to robíme takto, je čisto praktický, hlavne ten, že pri zhotovovaní omietok vznikajú nie príliš pekné ukončenia v okolí podlahy, ktoré následne môžete doraziť poterom a takto vytvoriť vyššiu súdržnosť medzi poterom a omietkami a zároveň takto zakryť "nepekné zakončenie" poterom. Tiež sa nemusíte obávať rôznych škvŕn a frkancov, ktoré vzniknú pri zhotovovaní omietok a ktoré by skončili na potery. Ten je už výslednou vrstvou pre inštaláciu podlahy a teda pri inštalácii podlahy by vám vznikli ďalšie práce s ich čistením.

polystyrén - zateplenie rodinného domu

My v Domoviku to robíme teda štandardne presne v tomto poradí:

  1. 1. Parozábrana
  2. 2. Omietky
  3. 3. Potery
  4. 4. Sadrokartónový podhľad

Ak vás tieto informácie zaujali, určite nezabudnite pozrieť aj naše ďalšie články o tom, ako zhotoviť skutočne pasívny dom s čo najdlhšou životnosťou. Robíme to hlavne tak, že pri dome riešime fyziku do čo najväčšej hĺbky.

Ak si však s týmto nechcete zbytočne lámať hlavu a chcete to nechať na profesionáloch, určite nás nezabudnite kontaktovať v prípade záujmu o projekt na mieru alebo o výstavbu domu.

Pri navrhovaní a výstavbe vášho pasívneho domu myslíme na všetko. Tak, aby výsledkom bolo bývanie v nízkoenergetickom domčeku s dlhou životnosťou a celoročnou tepelnou pohodou bez použitia zložitých a zbytočne drahých technológií.

 

MÁTE OTÁZKY? Dohodnite si s nami osobné stretnutie:

Prosím spočítajte 4 a 2.

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov