Kedy sa oplatí zmeniť typ kúrenia? - Domovik

Kedy sa oplatí zmeniť typ kúrenia?

ENERGETICKÝ CERTIFIKÁT

Vyspovedali nás Hospodárske Noviny - Kedy sa oplatí zmeniť typ kúrenia?

Prinášame Vám prepis článku z Hospodárskych novín v ktorom sme odpovedali na rôzne otázky:

 

Hospodárske noviny - 5 Oct 2022 - Juraj Pivarči - juraj.pivarci@mafraslovakia.sk

 

zmena kúrenia

Kúriť plynom? Tepelným čerpadlom? Tuhým palivom či briketami? Otázka, ktorá aktuálne trápi množstvo Slovákov. Často premýšľajú aj nad tým, či by bolo pre nich efektívnejšie vymeniť zdroj tepla v ich dome za iný – za lacnejší. HN preto vytvorili štyri modelové príklady jednotlivých situácií, ktoré môžu vzniknúť.

Odborníci pri každej z nich zhodnotili, či je výmena jedného zdroja za druhý efektívnym riešením alebo nie. Pre úplnosť dodávame, že do príkladov sme nezapočítali vynaložené náklady na zmenu energetických nosičov a neuvažovali sme ani o ďalšej rekonštrukcii týchto rodinných domov. Išlo nám len o zmenu výšky platby za vykurovanie. Teda o to, či sa takáto zmena ľuďom vyplatí alebo nie.

 

Rodičia s dvomi deťmi

Táto rodina vlastní dvojpodlažný dom s veľkosťou 130 štvorcových metrov. Má už 20 rokov, je však nanovo zateplený, s odizolovanými podlahami a vymenenými oknami. Za kúrenie cez starý plynový kotol platí rodina mesačne 130 eur. Chcela by ho však vymeniť za elektrický kotol, pretože sa obáva nedostatku plynu a extrémneho rastu jeho cien. Mohla by zarobiť alebo prerobiť?

„Cena plynu v porovnaní s elektrinou za kilowatthodinu je približne o polovicu nižšia. Po výmene by tak rodina platila 260 eur. V tomto prípade je tak výmena nelogická,“ozrejmuje situáciu riaditeľ projektu Domovik.sk špecializujúci sa na pasívne domy a energetiku stavieb Ivan Kundek.

Hovorí tiež, že sa veľa ľudí rozhoduje pre iný druh kúrenia ako plyn len pre vysoké obstarávacie náklady, ktoré sa pri nízkoenergetických domoch nie vždy oplatia. „Ak však už plyn mám, oplatí sa vždy,“spresňuje Kundek.

Dvojica seniorov

Pár dôchodcov žije v malom dome s rozlohou 65 štvorcových metrov, ktorý vykurujú starými kachľami na drevo. Mesačne takto spália drevo za 70 eur. Podarí sa im na kúrení po prechode na peletový kotol ušetriť alebo rodinnému rozpočtu len uškodia? „Ak porovnávame pelety s drevom, ich cena je približne rovnaká – pelety sú zanedbateľne drahšie. Musíte ich však nechať niekedy „vysušiť“a vyčkať na to, kým dostanú správnu vlhkosť. Je však pri nich jednoduché prikladanie,“vysvetľuje rozdiely riaditeľ projektu.

 

Osamelý dôchodca

Vdovec žije v neprerobenom dome bez zateplenia a so starými oknami, ktorý nemá viac ako 50 štvorcových metrov. Vykuruje ho kotlom na brikety. Mesačné kúrenie ho stojí len 30 eur, keďže vykuruje len jednu miestnosť. Oplatí sa mu prejsť na tepelné čerpadlo? „Určite nie. Mesačné náklady pri čerpadle sú vždy vyššie ako pri tuhom palive.

Celý systém by navyše stál niekoľko desiatok tisíc eur. Tepelné čerpadlo, ktoré zohrieva vodu na nižšiu teplotu ako napríklad drevo, je navyše väčšinou montované v spojení s podlahovým kúrením, ktoré je pre staršie domy vyslovene nevhodné,“odpovedá Kundek. Penzistovi by sa nepoďakovali ani jeho deti. Kúrenie nižšími teplotami totiž nepresúša múry domu ako spomínaná pec na drevo. Takto prerobený by stratil hodnotu.

 

Viacpočetná domácnosť

Rodičia s tromi deťmi a dvomi starými rodičmi žijú vo veľkom, no starom dvojpodlažnom rodinnom dome s rozlohou 160 štvorcových metrov. Dom je po čiastočnej rekonštrukcii. Je napojený na centrálne kúrenie. Mesačne platia 150 eur. Ako by sa zmenila suma, ak by sa od tohto vykurovania odpojili a kúpili si plynový kotol?

Odborníci radia, že je dôležité pozrieť si vyúčtovanie, všetky položky, ktoré sú v ňom započítané, koľko kilowatthodín energie ročne spália a vydeliť to cenou, ktorú platia. Takto dostaneme priemernú cenu kilowatthodiny. „Pri vlastnom kúrení na plyn sa v roku 2022 pohybovala priemerná cena za kilowatthodinu okolo šiestich centov. Netreba však zabúdať ani na náklady spojené so servisom,“uzatvára Kundek.

Aký je súčet 3 a 8?

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov