Oplatí sa mať tepelné čerpadlo? - Domovik

Oplatí sa mať tepelné čerpadlo?

ENERGETICKÝ CERTIFIKÁT

Oplatí sa mať tepelné čerpadlo?

Chcete vedieť, či sa vám oplatí mať tepelné čerpadlo? Často dostávame otázku: oplatí sa nám mať to tepelné čerpadlo o ktorom tak často počúvame ?

chyby stavby

Odpoveď je áno aj nie a závisí hlavne od typu domu, ktorý si postavíte.

Ak plánujete mať v dome tepelné čerpadlo, môžete si dovoliť postaviť aj dom s menej energeticky efektívnou architektúrou alebo s viacerými chybami v stavebnom procese a stále budete mať relatívne prijateľnú spotrebu. (Aj keď tieto chyby pravdepodobne budú mať dopad na ďalšie aspekty, ako napríklad životnosť stavby, povrchovú teplotu stien atď.)

To je jeden z dôvodov, prečo sú tepelné čerpadlá dnes také populárne - kvôli absencii odbornosti pri stavbe a návrhu správnych domov, tak isto kvôli veľkej obľube napr. svojpomocnej stavby alebo aj kvôli rôznym  iným chybám, s ktorými sa bežne stretávame na stavbách.

chyby stavby

Jednoducho povedané, môžem postaviť aj C-čkový dom s kopou drobných chýb, nedotiahnutým projektom, ale stále som ( aspoň čo sa týka účtov za elektrinu) ,,relatívne v pohode,,.

Ak sa však rozhodnete pre stavbu skutočne pasívneho domu, čo znamená dom so spotrebou na kúrenie, ohrev vody a chladenie do 3 000 - 5 000 kWh bez použitia akéhokoľvek zložitého technologického zariadenia, vtedy už nie sú výhody tepelného čerpadla až také zjavné.

tepelné čerapadlo

Čo tým myslím?

Predstavme si, že máme dva domy:

Dom A s ročnou spotrebou energie na vykurovanie 15 000 kWh a pasívny Dom B s ročnou spotrebou energie 3 000 kWh. Ak by sme do Domu A nainštalovali tepelné čerpadlo, ročne by sme ušetrili približne 1 200 € (pri cene 0,12 €/kWh). V pasívnom Dome B by táto úspora činila asi 200 € ročne, čo je asi 17EUR/mesiac.

Dajme tomu, že náklady na tepelné čerpadlo a jeho inštaláciu sú 10 000 - 15 000 €. V prípade Domu A by sa investícia do tepelného čerpadla vrátila za 9 - 13 rokov, ale v prípade pasívneho Domu B by to trvalo až 50-75 rokov. Inými slovami, tepelné čerpadlo by sa dostalo až po 50 - 80 rokoch ,,na nulu,, a až po tomto horizonte skutočne výhodným.

Samozrejme, tento výpočet nezahŕňa servis a životnosť tepelného čerpadla, ktoré by sme mali zohľadniť a dopočítať v 50-ročnom horizonte.

chyby stavby

V našej spoločnosti veríme, že je lepšie v provom rade sa snažiť postaviť dom s jednoduchým vykurovacím systémom, ktorý minimalizuje riziko porúch a jeho servis je minimálny alebo ideálne žiadny a radšej investovať ušetrené peniaze do kvalitných materiálov, izolácie a kvalitného spôsobu prevedenia a projektu, čo zaručí nízkoenergetický dom s dlhou životnosťou a komfortným teplom počas celého roka bez nečakaných investícií.  A až následne, ak to teda nieje možné takto zhotoviť, či už kôli nárokom na architektúru, nevhodnému pozemku alebo veľkému domu (300+ m2 ) , tak až po tom siahať po technológiach ktoré tieto vysoké straty znížia a v daných prípadoch sa dá rozprávať o akéjsi návratnosti.

Pri navrhovaní a výstavbe vášho pasívneho domu myslíme na všetko. Tak, aby výsledkom bolo bývanie v nízkoenergetickom domčeku s dlhou životnosťou a celoročnou tepelnou pohodou bez použitia zložitých a zbytočne drahých technológií.

Dajte nám o sebe vedieť a radi zrealizujeme vaše sny o bývaní.

 

MÁTE OTÁZKY? Dohodnite si s nami osobné stretnutie:

Prosím pripočítajte k 5 číslo 5.

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov