Podlahové kúrenie - je naozaj podlaha teplá ? - Domovik

Podlahové kúrenie - je naozaj podlaha teplá ?

 

Je Podlaha Pri Použití Podlahového Kúrenia v Modernej Novostavbe Skutočne Teplá?

V súčasnej dobe je výstavba energeticky efektívnych domov prioritou, pričom novostavby s nízkou spotrebou energie sa stávajú štandardom. Jedným z obľúbených riešení pre vykurovanie týchto domov je podlahové kúrenie. Avšak, často sa vynára otázka: je podlaha v týchto moderných novostavbách pri použití podlahového kúrenia naozaj teplá?

 

 

Tepelná Strata a Výkon Kúrenia

Pri analýze teploty podlahy v moderných domoch je potrebné pochopiť základné princípy tepelnej straty a výkonu kúrenia. V modernom dome s nízkou tepelnou stratou, typicky okolo 2 až 15 kWh/m².rok, je výkon kúrenia výrazne nižší v porovnaní so staršími domami. Pre ilustráciu, pri tepelnej strate približne 3 kW pri vonkajšej teplote -15⁰C, je rozdiel teplôt medzi podlahou a vzduchom minimálny a často nepozorovateľný.

Pri ploche domu napr. 100m2 výkon teplovodného podlahového vykurovania je bežne okolo 20 - 30 Kwh, pričom reálne potrebujeme aj pri veľkých mrazoch povedzme -15°C, pri správne zhotovenej stavbe o veľkosti 100m2 reálne 3-5kw co je 10 násobne menej. 

(takéto reálne straty a vyúčtovania nám naší klienti zasielajú, že dosahujú pri naších stavbách po rokoch)

 

Podlahové kúrenie je zbytočne predimenzované a reálne sa malo kedy zopne a nahreje, rsp. pri správne nastavenom podlahovom kúrení ide do podlahy voda o teplote veľmi podobnej teplote vzduchu - viac vo výpočte ďalej. 

 

Vzorec na Výpočet Vykurovacieho Výkonu

Pre lepšie pochopenie môžeme použiť vzorec na výpočet vykurovacieho výkonu: 

 

 

podlahové kúrenie
podlahové kúrenie

 

Pretože plocha podlahy je v porovnaní s radiátormi značne veľká, aj pri nízkom tepelnom výkone je rozdiel teplôt medzi podlahou a vzduchom veľmi nízky. Ak v starom dome bol tento rozdiel napríklad 5-10⁰C (podlaha 30⁰C a vzduch 23⁰C), v modernom dome je to len 0,5⁰C (podlaha 23,5⁰C a vzduch 23⁰C). V niektorých prípadoch má dokonca podlaha aj menej ako vzduch. 

 

 

Poďme si to spoločne vypočítať na konkretnom príklade. 

Dajme tomu, že máme 100m2 dom, ktorý vykurujeme na 20 stupňov, tzn. teplotu vzduchu chceme udržať konštatne 20°C.

Ďalej dajme tomu, že v danom dome máme aktuálne straty 3Kw/h ( konštatne) a podlahové kúrenie je osadené v betónovom potery o hrúbke 50mm.

Chceme zistíť koľko stupňovú vodu potrebujeme do sústavy dodávať, aby sme teplotu pri týchto stratách udržali.

 

Prv si vydelíme straty plochou a vypočítame tak potrebný výkon na m2 - 3000w / 100m2 = 30w/m2  ( to by bol výkon, ktorý potrebujeme dosiahnuť)

 

ďalej dosadíme parametre do vzorca:

 

podlahovka výpočet

 

z výpočtu nám teda výšlo, že pri stratách 3Kw/h potrebujeme dodávať vodu o teplote  0,88 Kelvina alebo stupňa celzia vyššiu, ako teplota vzduchu , čo znamená, že voda má mať 20,88°C

 

Záver: 

Ak podlahové kúrenie v takomto dome máme, tak teplota vody v podlahovom kúreni je 20,88 °C a naša podlaha má zhruba 20,5°C, ak v rovnakom dome podlahové kúrenie nemáme a podlaha je normálne zateplená tak má 20°C alebo číslo veľmi blízke tomuto číslu (napr. 19,9°C). To znamená, že rozdiel v teplote podlahy medzi tým, ak podlahové kúrenie mám alebo nemám je v našom príklade zhuba 0,5°C.

 

 

 

 

Subjektívny Pocit Tepla

V modernom dome by ste teda teplotu podlahy nemali vôbec cítiť. Ak však teplotný rozdiel cítite, môže to naznačovať, že dom, hoci je moderný, má nejaké pravedpodobne aj vážnejšie nedostatky v izolácii alebo zhotovení. 

 

Záver

Podlahové kúrenie v moderných novostavbách s nízkou spotrebou energie by malo zabezpečiť pohodlnú teplotu, avšak bez výrazného pocitu tepla pod nohami. Ak pociťujete teplo, pravdepodobne niečo na vašej stavbe je zle a budete mať vyššiu spotrebu, ako by moderná novostavba mala mať.

S vyššou spotrebou su veľa krát spojené aj tepelné mosty, kde hrozí zvýšená vlhkosť v murive a krátšia životnosť stavby rsp. skoršia potreba servisu stavby.

Priemerný výkon teplovodného podlahového vykurovania je okolo 0,15-0,3kw/m2 čo pri 100m2 dome je výkon cca 15-30kw/h, v reále by ale takáto veľká stavba, ak je správne zhotovená mala mať max. straty okolo 2-5kw/h pri teplote -15⁰C. 

Pri využívaní podlahového kúrenia na 10% pravdepodobne teplú podlahu cítiť nebudete, ak áno tak pravedpodobne máte podlahové kúrenie zle nastavené a toto teplo cítite aj tak, iba chvíľkovo v určitých obdobiach dňa a aj to pomerne slabo, vtedy, keď sa vám zopne termostat. Ak však podlahové kúrenie máte nastavené dobre, tzn. že funguje čo najdlhšiu dobu a neprehrieva sa intervalovo, tak teplota vody, ktorú systém potrebuje je len pár stupňov vyššia ako teplota požadovaného vzduchu a teda teplo od nôh reálne cítiť nemôžete. 

 

 

 

 

Pri navrhovaní a výstavbe vášho pasívneho domu myslíme na všetko. Tak, aby výsledkom bolo bývanie v nízkoenergetickom domčeku s dlhou životnosťou a celoročnou tepelnou pohodou bez použitia zložitých a zbytočne drahých technológií.
Dajte nám o sebe vedieť a radi zrealizujeme vaše sny o bývaní.

 

MÁTE OTÁZKY? Dohodnite si s nami osobné stretnutie:

Prosím pripočítajte k 5 číslo 4.

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov