Sokel - vedeli ste, že správna hĺbka sokla je dôležitejšia ako jeho hrúbka? - Domovik

Sokel - vedeli ste, že správna hĺbka sokla je dôležitejšia ako jeho hrúbka?

ENERGETICKÝ CERTIFIKÁT

Sokel - vedeli ste, že správna hĺbka sokla je dôležitejšia ako jeho hrúbka?

Jednou z často sa opakujúcich chýb novostavieb rodinných domov je zle zhotovený sokel.

Najčastejšie pritom ide o tieto 2 chyby:

  1. Nepostačujúca hĺbka tepelnej izolácie.
  2. Zle zhotovená zvislá hydroizolácia.
sokel - rodinný dom

Na obrázku nižšie môžete vidieť porovnanie rozdielov: ak sokel umiestnime do dostatočnej verzus do nedostatočnej hĺbky. Pri našich stavbách rodinných domov sa držíme normy = zhotovovanie izolácie do hĺbky minimálne 60 až 80 cm pod úroveň budúceho terénu, a to práve z dôvodu prechodu chladu popod základ do základových pásov, a následne do prvého radu obvodových tvárnic.

Tento jav má za následok, že povrchová teplota takto zle zhotoveného sokla je v rohoch rodinného domu o niekoľko stupňov nižšia ako v jeho ostatných častiach = tým vznikajú ideálne podmienky pre tvorbu plesní/vlhkosti, a zároveň dochádza k vzniku obrovských tepelných mostov - v niektorých extrémnych prípadoch, pri teplotných špičkách, vie cez takýto most vyžiariť za jednu noc z domu do exteriéru viac tepla ako zo zvyšku dobre zateplených obvodových múrov dohromady za mesiac.

sokel - vyžarovanie tepla z rodinného doma

Druhým častým javom, s ktorým sa na stavbe rodinného domu stretávame, je zle zhotovená zvislá hydroizolácia, ktorá nechráni základ a dom pred vlhkosťou. Príčinou je, síce prácu uľahčujúci, no neodborný postup „obšalovania“ základovej dosky styrodurom (používaný namiesto debnenia). Výsledkom je znemožnenie správneho zhotovenia hydroizolácie.

Správne zhotovenie hydroizolácie má vyzerať nasledovne:
  1. Natavenie vodorovnej hydroizolácie popod nosné murivo s presahom zahnutým dospodu.
  2. Pretavenie ďalšou radou hydroizolácie vo zvislom smere minimálne 30 cm pod úroveň budúceho terénu a minimálne 40 cm nad úroveň budúceho terénu – tzn. minimálne na prvý rad obvodových tvárnic.
stavba domu

Takto zhotovená hydroizolácia chráni nasiakavé obvodové murivo ako aj základ rodinného domu v každom smere a významne predlžuje životnosť stavby. V prípade spomínaného styroduru, nie je takéto „nakotvenie“ technicky možné. To má za následok:

  • vyššiu vlhkosť muriva = kratšiu životnosť stavby rodinného domu,
  • horšie izolačné vlastnosti danej tvárnice,
  • nižšiu povrchovú teplotu materiálu zo strany interiéru, kvôli ktorej následne (pre dosiahnutie rovnakej teplotnej pohody) musíme dom prekurovať na vyššiu interiérovú teplotu = vyššie náklady na energie.
rodinný dom

Pri navrhovaní a výstavbe vášho rodinného domu myslíme na všetko. Tak, aby výsledkom bolo bývanie v nízkoenergetickom domčeku s dlhou životnosťou a celoročnou tepelnou pohodou bez použitia zložitých a zbytočne drahých technológií.

 

MÁTE OTÁZKY? Dohodnite si s nami osobné stretnutie:

Prosím spočítajte 5 a 2.

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov