Zateplenie Domu: Biely vs Sivý (grafitový) Polystyrén, ktorý je lepší ?
Pozrite si video:
Porovnávame Ceny:
Biely Polystyrén:
Cena pri hrúbke 100mm je 5,13 EUR/m².
Sivý Polystyrén:
Cena pri hrúbke 100mm je 6,80 EUR/m².
Rozdiel v cene je : biely polystyrén stojí 75% z ceny šedého.
Izolačné Vlastnosti:
Sivý Polystyrén:
Lambda hodnota je 0,03W/mK. Pri hrúbke 20cm - tepelný odpor R = 6,66.
Biely Polystyrén:
Lambda hodnota je 0,038W/mK. Pri hrúbke 20cm - tepelný odpor R = 5,26.
Rozdiel je - biely polystyrén má 78% odporu šedého. To znamená, že 20cm šedého polystyrénu izoluje rovnako ako 25,6cm bieleho.
tzn. pomer cena vs. výkon vychádza +/- rovnako biely sice stojí o 75% z hodnoty sivého avšak jeho izolačné vlastnosti sú iež zhruba na rovnakej úrovni (78%) .
Ďalšie Výhody:
Sivý polystyrén má jednu veľkú výhodu oproti bielemu. Obsahuje grafitové čiastočky, ktoré odrážajú časti vĺn infražiarenia (v lete smerom von a v zime smerom dnu). Takže pri šedom polystyréne nie je dôležité riešiť iba prechod tepla cez materiál vyjadrený odporom a lambdou, ale aj šírenie tepla žiarením, ktoré lepšie odráža sivý polystyrén.
Ďalšie informácie o stratách tepla žiarením sme rozoberali napr. v tomto článku o oknách.

Zhrnutie:
Aktuálne trend správania sa zákazníkov uprednostňovania sivého (grafitového) polystyrénu pred bielym si všimli aj predajcovia polystyrénu a teda tento trend viedol k miernejmu zvýšeniu ceny sivého polystyrénu.
Avšak, vďaka lepším izolačným vlastnostiam a prídavným výhodám grafitových čiastočiek,stále ostáva v miernej výhode sivý polystyrén oproti bielemu.
Môj odporúčaný výber je teda sivý polystyrén. Aj keď cena vzhľadom k tepelnému odporu vychádza pomerne na rovnako, sivý polystyrén nielenže šetrí na hrúbke izolácie a zároveň na dĺžke kotiev, ale poskytuje aj lepšiu izoláciu vďaka grafitovým čiastočkám. Preto ho považujem stále za vhodnejšie riešenie pre zateplenie vášho domu, avša nie až natoľko výhodné ako bolo v nedávnej minulosti.
Pri navrhovaní a výstavbe vášho pasívneho domu myslíme na všetko. Tak, aby výsledkom bolo bývanie v nízkoenergetickom domčeku s dlhou životnosťou a celoročnou tepelnou pohodou bez použitia zložitých a zbytočne drahých technológií.