Zateplenie Domu: Biely vs Sivý (grafitový) Polystyrén, ktorý je lepší ? - Domovik

Zateplenie Domu: Biely vs Sivý (grafitový) Polystyrén, ktorý je lepší ?

Pozrite si video:

Porovnávame Ceny:

Biely Polystyrén:

Cena pri hrúbke 100mm je 5,13 EUR/m².

Sivý Polystyrén:

Cena pri hrúbke 100mm je 6,80 EUR/m².

 

Rozdiel v cene je  : biely polystyrén stojí 75% z ceny šedého.

 

 

Izolačné Vlastnosti:

Sivý Polystyrén:

Lambda hodnota je 0,03W/mK. Pri hrúbke 20cm - tepelný odpor R = 6,66.

Biely Polystyrén:

Lambda hodnota je 0,038W/mK. Pri hrúbke 20cm - tepelný odpor R = 5,26.

 

Rozdiel je - biely polystyrén má 78% odporu šedého. To znamená, že 20cm šedého polystyrénu izoluje rovnako ako 25,6cm bieleho.

 

tzn. pomer cena vs. výkon vychádza +/- rovnako biely sice stojí o 75% z hodnoty sivého avšak jeho izolačné vlastnosti sú iež zhruba na rovnakej úrovni (78%) .

 

Ďalšie Výhody:

Sivý polystyrén má jednu veľkú výhodu oproti bielemu. Obsahuje grafitové čiastočky, ktoré odrážajú časti vĺn infražiarenia (v lete smerom von a v zime smerom dnu). Takže pri šedom polystyréne nie je dôležité riešiť iba prechod tepla cez materiál vyjadrený odporom a lambdou, ale aj šírenie tepla žiarením, ktoré lepšie odráža sivý polystyrén.

 

Ďalšie informácie o stratách tepla žiarením sme rozoberali napr. v tomto článku o oknách.

 

 

BIELY VS SILY POLYSTYRÉN

Zhrnutie:

Aktuálne trend správania sa zákazníkov uprednostňovania sivého (grafitového) polystyrénu pred bielym si všimli aj predajcovia polystyrénu a teda tento trend viedol k miernejmu zvýšeniu ceny sivého polystyrénu. 

 

Avšak, vďaka lepším izolačným vlastnostiam a prídavným výhodám grafitových čiastočiek,stále ostáva v miernej výhode sivý polystyrén oproti bielemu.

 

Môj odporúčaný výber je  teda sivý polystyrén. Aj keď cena vzhľadom k tepelnému odporu vychádza pomerne na rovnako, sivý polystyrén nielenže šetrí na hrúbke izolácie a zároveň na dĺžke kotiev, ale poskytuje aj lepšiu izoláciu vďaka grafitovým čiastočkám. Preto ho považujem stále za vhodnejšie riešenie pre zateplenie vášho domu, avša nie až natoľko výhodné ako bolo v nedávnej minulosti.

 

 

Pri navrhovaní a výstavbe vášho pasívneho domu myslíme na všetko. Tak, aby výsledkom bolo bývanie v nízkoenergetickom domčeku s dlhou životnosťou a celoročnou tepelnou pohodou bez použitia zložitých a zbytočne drahých technológií.

 

Dajte nám o sebe vedieť a radi zrealizujeme vaše sny o bývaní.

Prosím spočítajte 2 a 5.

Ísť späť

© 2024 Všetky práva vyhradené pre 4-YOU.sk s. r. o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.
Stiahnite si katalóg Top 20 pasívnych rodinných domov